Iskoristite priliku!
O radionici
FERSEC Challenge je besplatna stručna radionica koju u suradnji organizira studentska udruga EESTEC LC Zagreb koja će mladim budućim inženjerima proširiti znanje i pružiti uvid u problematiku područja informacijske sigurnosti. Radionica nudi mogućnost savladavanja znanja na području web sigurnosti, reverse engineering-a i razvoja exploita te rješavanja zadataka u opsegu radionice uz koje će studenti moći u potpunosti ovladati naučenim znanjem. U suradnju na ovom projektu uključen je i sam Fakultet elektrotehnike i računarstva .
Tko se može prijaviti?
Prijaviti se mogu svi studenti koji će do početka radionice imati potrebna osnovna predznanja. Ona uključuju znanja niže razine iz područja operacijskih sustava i programiranja u assembly-u (potrebno za reverse engineering i razvoj exploit-a) te znanja o računalnim mrežama i web-u (potrebno za naprednu web sigurnost). Ta predznanja su nužna kako bi studenti lakše pratili predavanja i kompetentnije pristupili natjecateljskom dijelu radionice.
Što nudi radionica?
Radionica traje od 5.4. do 14.4. 2019. godine i sastoji se od 2 dijela. Prvi dio činit će predavanja koja će držati profesori Fakulteta elektrotehnike i računarstva te predavači iz industrije. Kao drugi dio radionice, održat će se Capture The Flag (CTF) te King of the Hill(KotH) natjecanje u kojem će polaznici, organizirani u timove, moći provjeriti svoje novostečeno znanje. Svi sudionici dobit će certifikat o sudjelovanju na radionici koji će biti izvrsna nadopuna njihovom životopisu.
O CTF-u:
Natjecanje će biti održano u obliku tzv. Jeopardy-style CTF-a. Bit će ponuđen veći broj zadataka iz svih područja informacijske sigurnosti, uključujući reverse engineering, razvoj exploit-a, web sigurnost, kriptografiju i forenziku. Zadaci će nositi određeni broj bodova ovisno o njihovoj težini, a težine zadataka će biti u rasponu od laganih, koje bi polaznici mogli riješiti samo uz predznanje potrebno za sudjelovanje na radionici, do teških, koje će polaznici znati riješiti samo uz dobro savladavanje sadržaja radionice i dodatnu snalažljivost.
O KotH-u:
Kroz CTF timovi će moći naći šifru da bi prošli firewall do servera kojeg smo nazvali „King of the Hill“. Svakih sat vremena provjerit ćemo koji tim je u tom trenutku „King of the Hill“ odnosno koji tim upravlja serverom. Tamo će timovi moći pokazati sva svoja znanja o računalnoj sigurnosti, od hakiranja do izgradnje nove zaštite. A da bi natjecanje učinili zanimljivijim, svaka 3 sata ćemo ponovo pokrenuti KotH server i postaviti novu zaštitu.
GODINE
SUDIONIKA
REKTOROVA NAGRADA
PRIJAVA
ORGANIZACIJSKI ODBOR

MATIJA KRANJČEC
GLAVNI ORGANIZATOR
Razvojem moderne tehnologije i umrežavanjem cijelog svijeta dolazi do sve veće potrebe za zaštitom podataka. Niti jedna digitalna baza ili sustav za prijenos podataka ne mogu biti 100% sigurni od hakera pa se zato računalna sigurnost mora konstantno razvijati. Ova radionica je odlična prilika svima da prošire svoja znanja o temi računalne sigurnosti i da se na praktičan način susretnu s napadima i obranom softwarea i digitalnih podataka.

MATEA VASILJ
FR KOORDINATOR
S obzirom da se u današnje doba najveći dio podataka pohranjuje u računalima te se velik dio poslovanja, komunikacije i sličnog odvija u računalnom okruženju, gubitak ili zloporaba podataka može prouzročiti velike štete. Stoga je računalna sigurnost osobito važna, a organizacija jedne ovakve radionice ima u cilju potaknuti svijest studenata i uvesti ih u ovu tematiku. Reverse engineering i trazenje ranjivosti samo su neke od tema koje će stručnjaci na ovom području prenijeti studentima. Kako su ove teme vrlo slabo zastupljene obveznim nastavnim programom veselimo se da mozemo zainteresiranima pružiti mogućnost dolaska do novih informacija i dati im priliku da iskusaju svoje novostečene vještine.

TIN FERKOVIĆ
PR KOORDINATOR
Danas, kada se jedan dio života odvija putem interneta, dolazi i do odgovornosti zaštite na njemu. Ova radionica ne pruža samo mogućnost podizanja svijesti o informacijskoj sigurnosti, već daje sudionicima priliku da u potpunosti uvide kako se zaštititi kroz praktični dio radionice u kojem će i sami probijati zaštitu. Radionica drži korak s najnovijim metodama poput reverznog inženjerstva i pisanja exploita te samim time motivira sudionike na daljnji samostalni rad u budućnosti.
Kako nam na fakultetu manjka predmeta o računalnoj sigurnosti, upisao sam se na FERSEC radionicu. FERSEC mi je ponudio nešto o čemu sam zbilja htio više naučiti i nadmašio je sva moja očekivanja. Najzanimljivije je bilo CTF natjecanje na kraju s kojim se nisam dosad susreo.

KREŠIMIR OSTOVIĆ
SUDIONIK FERSECa
FERSEC je zanimljiva radionica o sigurnosti koja je započela zahvaljujući studentima FER-a. Na radionici imali smo priliku poslušati nekoliko predavača iz različitih firmi. Neki su bili jako zanimljivi, a neki malo manje. Većina predavača imala je super priče iz stvarnog života, npr. ispričali su s kojim su se hakerskim napadima oni susreli i šta treba poduzeti da ih se sprječi. Drugi dio radionice držao je student Žad Deljkić i to je bilo puno bolje. Rješavali smo zadatke i učili kako "hakirati". Na faksu ne postoji neki sličan predmet pa radionicu preporučam svima koje zanima sigurnost. Ono što mi je ostalo u pamćenju su također i kazne koje možeš dobiti za sigurnosni napad. Zato bolje ne, ali odslušati radionicu svakako da! 🙂
